بخش های بیمارستان

تست ورزش

bakhsh1

تست ورزش

مساحت بخش: ۲۵ متر مربع

تعداد تخت: ۱ تخت اکو - ۲ عدد تریدمیل - ۶ هولتر

رئیس بخش: آقای دکتروحید نیک‌سرشت، متخصص قلب و عروق

مسئول واحد : خانم احیا میرخوند

تعداد پرسنل پرستاری: ۲ کارشناس پرستاری

منشی: ۱

خدمات: 1

آشنایی با تست ورزش

تست ورزش یکی از مهم‌ ترین روش‌ های بررسی بیماری رگ‌ های کرونری قلب است. زمانی که بیمار شروع به ورزش می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند. به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد. در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می ‌توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند از عهده ی این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود. در این شرایط تغییراتی در نوار قلبی، فشار خون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش است. از تست ورزش علاوه بر تشخیص تنگی کرونر، در بیماران تشخیص داده شده نیز برای تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار استفاده می شود و همچنین بعد از آنفارکتوس قلبی برای سنجش میزان تحمل قلب به کار می رود.

انواع تست ورزش :

دو نوع تست ورزش وجود دارد :

۱- دوچرخه ثابت

۲- تردمیل که روش دوم در ایران معمول تر است . هنگام تست ورزش بیمار بمدت 6 تا 15 دقیقه تحت فعالیت مداوم و پیشرونده قرار می گیرد و پس از هر 3 دقیقه مورد ارزیابی قرار می گیرد .

تست ورزش چگونه انجام می ‌شود؟

بیمار در حالی که به طور مداوم نوار قلب، فشار خون و ضربان قلبش ثبت می ‌شود روی یک دستگاه تردمیل راه می ‌رود. به تدریج سرعت دستگاه اضافه می ‌شود، اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و دچار مشکل نشود تست قطع می ‌شود و این به مفهوم منفی بودن تست و سلامت فرد است اما در صورتی که تغییراتی خاص در نوار قلب یا فشار خون در حین تست ورزش ایجاد شود تشخیص تنگی رگ‌ های کرونری داده می‌ شود. بیمار باید لباس و کفش راحت پوشیده و قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد و از 3 ساعت قبل از تست از خوردن غذا ، نوشیدنی و مواد محرک خودداری نماید . از آنجایی که مصرف داروها بر روی میزان قابلیت و توانایی بیمار تاثیر می گذارد لذا در مواردی که هدف تست ورزش ، ارزیابی وضعیت و ظرفیت بیمار است ، در صورتی که کنتراندیکاسیون وجود نداشته باشد ، می توان داروهای بیمار را 3-5 برابر مدت نیمه عمر دارو قبل از ورزش قطع نمود . قبل از شروع تست ابتذا تاریخچه بیماری گرفته می شود و معاینه فیزیکی بعمل آمده و فاکتورهای تعداد ضربان قلب ، فشار خون و ECGثبت می گردد . موارد فوق در پایان هر مرحله از تست و بلافاصله قبل و بعد از خاتمه تست و همچنین در مرحله بعد از فعالیت ( ریکاوری ) هر یک دقیقه به مدت 5-10 دقیقه بررسی و ثبت می گردد .

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چیست ؟

اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود . برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد: هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید . هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید . هنگامی که دچارحمله قلبی شده اید . هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چگونه صورت می گیرد ؟

شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید . پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد. امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود . حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود . یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید . این تست اغلب به کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد این تست درد و عوارض جانبی ندارد . پزشک شما در مورد نتایج آن با شما صحبت می کند .

هولتر مانیتورینگ ریتم :

هولتر ریتم که در واقع عبارت کامل آن پایشگر نوار قلب است ، برای تشخیص بی نظمی ها و تپش قلب بیمار در طول شبانه روز به کار می رود . در این روش نوار قلب یا کارکرد الکتریکی قلب بیمار در طول 24 تا 48 ساعت در خارج از مرکز درمانی و در حین فعالیت ، استراحت و زندگی روزمره بیمار بر روی یک دستگاه کوچک ثبت و ضبط می شود . این دستگاه ضبط کوچک که تقریبا به اندازه مدلهای بزرگ تلفن همراه است ، توسط تعدادی سیم به چسب هایی روی تنه بیمار چسبانده شده و با وی حمل می گردد .اگر در حین این مدت هرگونه بی نظمی و یا وقوع حوادث قلبی و یا تپش قلب غیر عادی حتی برای چند ثانیه ایجاد شود ، بلافاصله ثبت و ضبط می گردد و سپس توسط پزشک متخصص قلب رویت و مورد بررسی قرار می گیرد . بیمار پس ار 24-48 ساعت به درمانگاه تخصصی قلب بازگشته و پس از جدا کردن الکترودها و سیم ها ، دستگاه هولتر به یک رایانه متصل شده و با آنالیز قسمت های مهم ، نوار قلب نمایش داده می شود و به بیمار تحویل می گردد .

هولتر مانیتورینگ فشار قلب :

دراین روش دستگاه فشار سنج کوچک و مخصوصی ، ابتدا توسط رایانه برنامه ریزی و تنظیم شده و سپس به بیمار متصل می گردد به نحوی که دائم با وی حمل گردد تا در فواصل و زمانهای تعیین شده به مدت ۲۴ ساعت در حالی که بیمار به فعالیت های معمول و روز مره خود مشغول می باشد ، فشار خون و ضربان قلب وی را اندازه گیری و ضبط نماید . پس از ۲۴ ساعت بیمار به درمانگاه تخصصی قلب باز می گردد . پس از باز کردن دستگاه از بیمار اطلاعات توسط رایانه آنالیز شده و به صورت عددی و جداول مختلف و منحنی نمایش داده شده و یک نسخه تحویل بیمار می گردد. از این روش در موارد زیر استفاده می گردد :

۱- افرادی که با مراجعه به پزشک به علت استرس به طور موقتی و کاذب دچار افزایش فشارخون می گردند

۲- تشخیص نوسانات فشار خون در طول شب وروز

۳- تصمیم گیری برای شروع دارو برای بیماران

۴- بررسی فشارخون در زمان حاملگی

۵- بررسی اثر داروهای تنظیم کننده فشارخون تجویز شده برای بیمار

چگونه باید آماده شویم ؟

۱- بیمار باید ازلباس های گشاد و یا پیراهن و بلوزی که دکمه هایش در جلوی آن قرار دارد،استفاده نماید .

۲- شب قبل از انجام هولتر حتما استحمام نماید

۳- در مورد آقایان تراشیدن موهای سینه ضروری می باشد

۴- خوردن و آشامیدن بلامانع است

در ابتدا قفسه سینه تمیز شده و الکترودها به قفسه سینه بیمار چسبانده می شوند . این عمل کاملا بدون درد انجام می گیرد . تا زمانی که مانیتور از بیمار جدا نشده بیمار باید از استحمام خودداری نماید .سیم ها و الکترودها به هیچ وجه نباید توسط بیمار جدا شود و این امر سبب اختلال در ثبت اطلاعات می گردد . ابزارهایی شامل موبایل ،آهن ربا ،پتوی برقی ، ردیابهای فلزی و مناطق دارای ولتاژ برق زیاد در ثبت داده های هولتر اختلال ایجاد می کند . مراجعین محترم به منظور انجام تست هولتر مانیتورینگ فشار خون یا ریتم باید با دردست داشتن درخواست مشاوره قلب از سایر پزشکان متخصص به پزشکان متخصص قلب این مرکز مراجعه نموده و در صورت لزوم با دستور انجام هریک از تستهای فوق جهت اخذ نوبت به واحد درمانگاخه تخصصی قلب ( بخش اکو کاردیوگرافی –تست ورزش و هولتر مانیتورینگ ) مراجعه و پس از دریافت نوبت برای انجام این تست ها راهنمایی شوند .