بخش های بیمارستان

تأسیسات

سرپرست تاسيسات :آقای مهندس همایون دادرس

مساحت واحد : ۳۴0 متر مربع

تعداد پرسنل واحد : ۱۱ نفر

مسير دستيابی دفتر تاسيسات: محوطه شمال غربی بيمارستان

واحدتاسيسات بیمارستان گلساررشت در ضلع شمال غربي بیمارستان واقع شده است اين اداره از بدو تاسيس بیمارستان تا كنون فعاليت هاي چشمگيري داشته و مي توان وظايف آن ر ا بر اساس چارت تشكيلاتي بیمارستان بصورت ذيل بيان نمود: انجام امور مربوط به تعمير ساختمانها و تاسيسات و داير نگهداشتن تاسيسات سرويس و نگهداري كليه ساختمانها و دستگاههاي مختلف تاسيساتي از قبيل حرارت مركزي- تهويه مطبوع- شبكه داخلي برق فشار قوي و فشار ضعيف، تلفن، آب و فاضلاب، گاز و .... و انجام سرويس‌هاي لازم به واحدهاي مختلف بیمارستان پيش بيني لوازم مورد نياز و تشخيص ضرورت خريد مواد مورد نياز جهت سرويس موتور خانه‌ها و لوازم يدكي تلفن خانه و ديگر واحدهاي ذي‌ربط. ايجاد شبكه هاي سيم كشي و كابل كشي در مواقع لزوم مهم اكنون بخشي از وظايف فوق به عهده اداره تاسيسات بیمارستان و بخشي ديگر بر اساس قرارداد به پيمانكار واگذار گرديده است.

معرفي واحد تاسيسات( facilities) :

واحد تاسيسات بیمارستان گلسار رشت درسال ۱۳۷۵ تاسیس و راه اندازی گردیده است و وظيفه نگهداری و تعمیر سیستم ها و تجهيزات تاسيساتي را عهده دار می باشد.

پیام واحد :

بهره گیری از فن آوریهای جدیدجهت ارتقا سطح کمی وکیفی کاربمنظورتامین آسايش، سلامتي و نشاط ساکنان بیمارستان.

معرفی واحدهای تاسیسات :

واحد تاسيسات در حال حاضر از واحدهاي زير تشكيل گرديده است:

-واحد برق

-واحد لوله‌كشي آب و فاضلاب

-واحد تصفیه آب و فاضلاب

-واحد جوشكاري و آهنگری

*واحد برق

برق فشار ضعيف:از اهم فعاليت‌هاي اين بخش در ارتباط با تعميرات نگهداري برق در محل ، تعميرات نگهداري پمپ خانه ، آبرساني، محوطه پاركينگ درب ورودي، و... مي‌باشد. همچنين بخشي از نگهداري برق بیمارستان ، در قالب قرارداد به پيمانكار واگذار گرديده و بیمارستان بر عملكرد آنها توسط كارشناس برق اداره تأسيسات نظارت دارد. برق فشار قوي بیمارستان :كه سرويس ، خدمات ، تعميرات و نگهداري آن توسط واحد تاسيسات انجام می شود، بااشتراك از طريق يك فيدر اختصاصي از پست برق شهر رشت تغذيه مي گردد . از طريق خط هوايي سر خط مجموعه كابل زميني فشار قوي به داخل پست هاي برق هدايت مي شود. در اين مجموعه 1 پست برق وجود دارد و ترانسفورماتور زميني فشار قوي به داخل پست هاي برق نیز متشکل از لوازم فشار قوی و دیژنکتورها و سکیسونرها در ترانسفورماتور است .

* واحد لوله كشي آب و فاضلاب

اين واحد با هماهنگي هاي بعمل آمده در بیمارستان ،در بخش تعميرات، نگهداري و احياناً نوسازي شرکت داشته به صورت شبانه روزي مشغول به فعاليت مي باشد.

* واحد شبكه فاضلاب

اين واحد نيز فعاليت خود را جهت رفع گرفتگي فاضلاب‌ها در داخل و خارج از ساختمان‌ها و لايروبي منهول را در بیمارستان بعهده دارد.

* واحد جوشكاري

با توجه به حجم زياد كار اين واحد ،جوشكاري در ارتباط با ساخت درب، پنجره، نرده، ميز، و.....براساس درخواست واحدهاي مختلف مي‌باشد.بيشتر كارهاي جوشكاري مربوط به بیمارستان ساختن درب و پنجره ساختمان می باشد .

عملیات فني واحد تاسيسات بیمارستان گلساررشت

يکي از مهمترين عوامل تعيين کننده در آسايش، سلامتي و نشاط ساکنان هر ساختمان، چگونگي عملکرد تأسيسات گرمايش ـ سرمايش و تهويه مطبوع ساختمان مي‌باشد. از سوي ديگر سيستم گرمايش مرکزي يا موتورخانه به دليل برخورداري از امتيازاتي چون: «جدا بودن فضاي احتراق سوخت از فضاي کار و زندگي»، «کاهش خطرات و آلودگي‌ها»، «امکان کنترل و نگهداري بهتر» و«صرفه‌جويي در هزينه‌هاي انرژي» بهترين گزينه براي تأمين انرژي حرارتي ساختمانهاي بزرگ و مجتمع‌هاي ساختماني با کاربري اداري، تجاري و مسکوني مي باشد. از آنجايي که موتورخانه، قلب ساختمان به شمار مي‌آيد لازم است که کليه مراحل «طراحي»، «انتخاب تجهيزات»، «نصب و راه‌اندازي»، «تعمير و نگهداري»، «سرويس و بازديد» آن بوسيله افراد مجرب و آموزش ديده انجام شود. علاوه بر آن ساماندهي چنين مجموعه گسترده‌اي از تجهيزات مکانيکي و الکتريکي، بدون داشتن يک «برنامه مدون» امکان پذير نيست.

در جدول زير مقايسه‌اي بين شيوه صحيح و شيوه غلط در راهبري و مديريت تأسيسات حرارت مرکزي انجام شده است.

رويه اول (راهبري غير منسجم، ناپيوسته و نامنظم) رويه دوم(برنامه راهبري اصولي، يکپارچه و منظم)
ويژگي ها

-طراحي تجربي

-نقص در مدارک فني و مستندات

-انجام سرويس و تعميرات به صورت مقطعي و در صورت بروز مشکل حاد

-عدم مميزي، بازديد و کنترل دوره اي

-امکان تصميم گيريهاي سليقه اي و نادرست

-ناهماهنگي در عمليات اجرايي، تحميل هزينه هاي غير ضروري

-اجراي عمليات توسط افراد غير متخصص

-طراحي بر مبناي اصول و استاندردهاي علمي و مهندسي

-کامل بودن مدارک فني و مهندسي

-نگهداري و سرويس بر اساس برنامه مدون و منظم

-انجام بازديدهاي دوره اي براساس برنامه نظارت مستمر

-تصميم گيريهاي هوشمندانه بر اساس برنامه جامع و فراگير

-هماهنگي کامل در اجراي عمليات مختلف اجرايي و بهينه سازي سيستم

- انجام کارها توسط افراد متخصص و صلاحيت دار

پيامدها

-طراحي و انتخاب سيستم نامناسب براي ساختمان، افزايش هزينه هاي اوليه و نارضايتي ساکنان

-کاهش عمر مفيد و بازدهي تجهيزات، نياز به تعميرات مکرر، هزينه بالاي نگهداري

-بالا بودن تلفات انرژي و هزينه سوخت

-توليد گازهاي آلاينده به ميزان بسيار زياد

-امکان بروز حوادث

<

-متناسب بودن سيستم انتخاب شده با شرايط ساختمان، کاهش هزينه هاي اوليه و خشنودي ساکنان ساختمان

-افزايش عمر مفيد، بالا بودن بازدهي تجهيزات و کارکرد مطلوب و کم اشکال سيستم، کاهش هزينه هاي نگهداري

-افزايش بهره وري سوخت، کاهش تلفات انرژي و هزينه هاي مربوط به آن

-کاهش چشمگير و يا حذف گازهاي آلاينده

-ايمني و سلامت کامل براي ساکنان

واحدتاسيسات بیمارستان گلساررشت ساماندهي تأسيسات حرارت مرکزي (موتورخانه‌هاي بیمارستان) را بر عهده دارد.

طرح «ساماندهي موتورخانه‌هاي بیمارستان » به طور کامل شامل مراحل زير است:

۱ـ آموزش: در اين مرحله، پرسنل مي توانند نکات کاربردي و مفيدي را در مورد روش‌هاي صحيح نگهداري تجهيزات موتورخانه و بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان بياموزند.

۲ـ تهيه شناسنامه فني براي موتورخانه: در اين مرحله همه مشخصات ضروري موتورخانه از جمله نقشه‌ها و پلان‌ها، دستورالعمل سرويس تجهيزات و برچسب انرژي به صورت يکجا تهيه و در اختيار مسؤول تاسيسات قرار دارد.

۳ـ سرويس و اصلاح مدار آب در گردش: در اين مرحله علاوه بر سرويس‌هاي لازم بر روي ديگ آب گرم، مواردي چون رسوب‌زدايي، سرويس پمپها، عايقکاري، بررسي افت فشار و اصلاح سيستم لوله‌کشي، سرويس منبع انبساط و . . . انجام مي‌شود.

۴ـ سرويس و اصلاح سيستم سوخت و احتراق: در اين مرحله، ابتدا تک تک اجزاي خط سوخت رساني به لحاظ مسايل ايمني و استاندارد مورد بازبيني و اصلاح قرار مي‌گيرد. سپس مشعل به طور کامل سرويس شده و در مرحله آخر با کمک دستگاه آناليز گازهاي احتراق به صورت دقيق تنظيم مي‌شود. اهميت فوق العاده اين مرحله در حذف آلودگي‌ها (بويژه مونواکسيد کربن) و کاهش مصرف سوخت تا حد 20 درصد مي باشد.

۵ـ سرويس و اصلاح مسير خروج محصولات احتراق: دودکش همانطور که وظيفه خارج کردن گازهاي حاصل از سوخت را از محيط ساختمان بر عهده دارد، مهمترين منبع اتلاف انرژي نيز هست (به علت خروج گازهاي داغ) به همين دليل طراحي صحيح و کنترل شرايط دودکش اهميت بسيار زيادي دارد. در اين مرحله پس از بازبيني و اصلاح مسير دودکش ، قدرت مکش آن توسط دستگاه اندازه‌گيري شده و در صورت لزوم اقداماتي براي متعادل نمودن مکش دودکش و رساندن آن به حد استاندارد انجام مي شود.

۶ـ سرويس و اصلاح مدار فاضلاب در گردش: در اين مرحله علاوه بر سرويس‌هاي لازم بر روي تصفیه خانه فاضلاب، مواردي چون هوادهی، سرويس پمپها، گندزادیی، بررسي افت فشار و اصلاح سيستم لوله‌کشي، سرويس لاگون هوادهی و تغلیظ لجن و . . . انجام مي‌شود.